Hizmet Sözleşmesi

YURTİÇİ VE YURTDIŞI PAKET TUR SÖZLEŞMESİ GENEL KOŞULLARI

 

Sözleşme Tarihi : …./……/………

 

1-) TARAFLARIN KONUSU                                                                                

Bir tarafta ZERA TURİZM DAN. VE DIŞ TİC. A.Ş.  Adres: Konak Mh. Bilginler Cd. Eryıldız St. A Blok No:33A/A Nilüfer / BURSA

( Acenta diye anılacaktır.) Diğer tarafta tüketici/ler arasında yurtiçi ve yurtdışı gezileri konusunda işbu paket tur sözleşmesi akdolunmuştur.

Seyahat Acentası              : World Zera Tour – A9043

Telefon                                 : 0224 221 02 22

Adres                                    : Konak Mh. Bilginler Cd. Eryıldız St. A Blok No:33A/A Nilüfer / BURSA

Tüketici ve diğer tüketiciler adına sözleşmeyi yapan;

Ad Soyad             : 

Telefon                 :

E-mail                   :

Adres                    :

2-)SÖZLEŞME BEDELİ

Sözleşme bedeli nakit KDV dahil TL / Döviz Cinsi olarak ……………………. ‘dur.

2.1 Bu bedele, tur veya otel rezervasyon belgesi ( Voucher)’da belirtilen tüm hizmetler dahildir. Otel giriş çıkış tarihleri, süreler, ulaşım detayları, pansiyon durumu yine Voucher/Tur kayıt belgesinde belirtildiği gibidir. Bunlar haricindeki turlar ve hizmetler ekstra ücrete tabidir. Gidilecek ülkelerin mevzuatlarına göre turistlerden alınması gereken vergi, resim, harç ve benzeri kamusal ödemeler ile döviz kurlarından kaynaklanan fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır. Bu durum tüketiciye derhal bildirilir. Tüketici bildirimden sonra sözleşmeden dönebilir bu durumda iptal koşulları geçerli olur yahut yapılan değişiklikleri ve fiyat üzerindeki etkisini belirten ek sözleşmeyi kabul eder.

3-) ÖDEMELER

3.1 Kayıt anında rezervasyon bedelinin %50’i, bakiyenin gezinin başlamasından en geç 30 gün önce ödenmesi gerekmektedir. Anılan süreler içinde belirtilen ödemelerin gerçekleştirilmemesi halinde yapılan rezervasyon iptal edilerek, bedelin %35’i cayma tazminatı olarak tüketiciye fatura edilir.

3.2 Özel Ürün/Promosyonlu hizmet satın alan tüketici, hizmet bedelinin tamamını rezervasyon tarihinde ödemekle yükümlüdür.

3.3 Özel Ürün ve Erken Rezervasyon indirimli hizmetlerde bakiyenin, hizmetin başlamasından en geç 60 gün önce ödenmesi gerekmektedir. Kredi kartı ödemelerde faiz, vade farkı, kur farkı ayrıca hesaplanarak ödeme planı tüketiciye bildirilecektir.

4-) İPTAL, DEVİR VE DEĞİŞİKLİKLER

4.1 Acenta, gerekli tüm özeni göstermiş olmasına rağmen gezinin başlamasına veya devamına engel teşkil eden ; gerekli yolcu sayısı kadar kesin kaydın oluşmaması ve /veya olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, sis, savaş ihtimali, öngörülmez teknik hususlar ve tüm mücbir sebeplerden dolayı geziyi iptal veya tehir edebilir. Bu durumda tüketicinin tazminat hakkı yoktur.

4.2 Tüketici, hizmetin başlamasına 30 gün kalaya kadar turu iptal ettiğinde ödediği bedelin tamamı kendisine iade edilir. ( zorunlu sigorta, seyahat sağlık – vize sigortası, ERIS güvence paketi ve Promosyonlu Özel paket turlar için yapılan rezervasyonlar hariçtir.)

4.3 Gezinin başlamasına 30-21 gün kalaya kadar iptal edilmesi durumunda gezi bedelinin %35’i, 20-10 gün kalaya kadar yapılan iptaller %50’si, 10 günden sonra ise gezi bedelinin tamamını cayma tazminatı olarak tüketiciye fatura edilir. Tüketicinin, kendisi veya birinci derece akrabalarının 10 günlük mutat işgaline engel olan rahatsızlıkları veya ölümlerini tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak resmi kurul raporu ile hizmetin başlamasından önce yazılı ibrazı, etmeleri durumunda katıldıkları paket tur ile ilgili yapılan ve geri alınamayacak olan ödemeler ( uçak, otel, gibi ) düşüldükten sonra kalan tutar iade edilecektir.

4.4 Tüketici, hizmetin başlamasına tam 7 gün öncesine kadar turu istediği kişiye devredebilir. Devralan, bakiye ve devir sebebiyle doğan tüm masraflardan devreden ile beraber sorumludur. Tüketici, tüm İptal/Devir taleplerini yazılı olarak hizmetin başlangıcından evvel Acentasına sunmakla yükümlüdür.

4.5 Tüketicinin başlangıcını kaçırdığı hizmete iştirak edeceğini yazılı olarak bildirmemesi durumunda; Acenta tüketici adına yapılmış tüm rezervasyon ve hizmetleri 24 saat sonra iptal etme hakkına sahiptir. Bu gibi iptallerde tüketiciye herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

4.6 Acenta gerekli gördüğü durumlarda Tüketiciye bildirmek kaydıyla ilan ettiği veya kayıt aldığı turları hizmetin başlamasından evvel kısmen veya tamamen iptal edilebilir. Aynı sürede veya hizmet sırasından Acenta hizmet kapsamındaki otel isimlerini, ulaşım araçları ile bunların hareket yerlerini, programda belirtilmiş ve gezilecek yer olarak gösterilmiş yerlerin ziyaret sıralarını değiştirebilir. Tüketici bu değişiklik ve iptalleri haklı nedenlerle kabul etmediği taktirde, rezervasyonu iptal edip, tüketilmeyen hizmet bedellerini iade alma hakkına sahiptir. Bu durumda iptal koşulları uygulanır.

4.7 Tarifeli uçuşlarda 15 gün ve daha önceki iptallerde bilet kuralları gereği hava yolu tarafından uygulanan ceza ve kesintiler aynen tüketiciye yansıtılır. Tarifeli ve Charter uçuşlarda 15 gün ve daha sonraki iptallerde hiçbir mazeret geçerli olmayıp, uçak iadesi söz konusu değildir.

4.8 1618 sayılı kanun gereği yapılan zorunlu seyahat sigortası, sağlık sigortası bedeli 15€ ( karşılığı TL)’dir. Zorunlu seyahat sigortası bedeli yurtiçi hizmetlerde 15 TL’dir. Tüketici tarafından yapılan tüm iptal ve / veya değişikliklerde hizmetin başlangıcına 30 günden fazla kala iptaller ve tarih değişiklikleri dahi olsa, her bir tüketiciden bu bedel tahsil edilir.

5-) TURUN SÜRESİ, YEME VE İÇME

Voucher & Tur broşüründe ( kişi, konaklama ve tur detayları )’da belirtildiği gibidir.

6-) HAREKET SAATLERİ

Uçak, vapur, tren, otobüs vb. ulaşım araçlarının hareket saatleri sözleşmenin yapıldığı tarihte geçerli olan saatlerdir. Daha sonra taşıyıcı şirketlerin yapacağı tarife değişikliklerinden Acenta sorumlu değildir. Sözleşmedeki uçak, vapur, tren, otobüs, vb. ulaşım araçlarının hareket yeri saat ve sefer sayıları geziden önce Acenta’ dan kontrol edilmelidir. Herhangi bir sebepten dolayı ulaşım araçlarına bağlı olarak veya olmayan sebeplerden değişiklik yapılabilir. Acentamız tur hareket detaylarını yolculara bildirmekle birlikte yolcularımızda bu detayları öğrenmekle yükümlüdür. Bu tura ait hareket saatleri voucher ( konaklama ve tur detayları ) belgesinde belirtildiği gibidir. Duraklama Yerleri; Yol güzergahı üzerindeki dinlenme tesislerinde ihtiyaç molası verilir. Dinlenme tesisi, ne kadar sıklıkla mola verileceği gibi ayrıntılar, rehber ve kaptan şoförlerimizin insiyatifindedir. Mola yerleri, hava, yol ve genel şartlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

7-) BAGAJ

7.1 Tura katılan tüketicinin her türlü gezide 50cm X 70cm ebatlarından büyük olmamak kaydı ile iki valiz uçaklı seyahatlerde ise 20 kg. bagaj götürme ve getirme hakkı vardır. Bagajların içinde para, kıymetli evrak ve benzeri değerli ziynet eşyaları bulundurulmamalıdır. Kaybolan, hasar gören, zayi olan bagaj ve içindeki kıymetli eşyadan Acenta sorumlu tutulamaz.

7.2 Kokan, akan, yanıcı veya patlayıcı vasıfları olan veya çevresine rahatsızlık veren eşyalar ile kesici delici ve ateşli silahlar ve her çeşit hayvan, Acentanın ayrıca ve açıkça yazılı izin olmadan taşıt araçlarına ve konaklanacak tesislere alınmazlar.

7.3 Acenta kendisine yazılı olarak kıymetleri ile birlikte deklare edilerek teslim alınmış eşyanın her türlü kaybından hasarından ve çalınmasından en çok gezinin ulaşım bedeli kadar sorumludur.

8-) VİZE İŞLEMLERİ

Vize, pasaport işlemleri tüketiciye aittir. Ancak gezinin başlamasından 2 ay önce gerekli tüm belgelerin eksiksiz olarak Acenta’ ya teslim edilmesi halinde ücret mukabilinde vize danışmanlık hizmeti verilebilir. Teslim edilen pasaportun bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olması zorunludur. Vize işlemleri tamamen konsoloslukların insiyatifinde olduğundan Acenta’ nın vize alınmamasından veya vizenin tur tarihine yetiştirilememesinden dolayı konsolosluk üzerinde yaptırım gücü veya edimlerini taahhüt edebilme yetkisi, aracılık görevi ve sorumluluğu yoktur. Konsolosluklarda gecikmelerden ve değişik aksamalardan Acenta sorumlu değildir. Herhangi bir nedenle tur iptal edilirse, vize harç, masraf ve vize hizmet giderleri dışında kalan bakiye müşteriye iade edilecektir. Vizenin alınamaması iptal devir ve değişiklik sürelerinde ceza kapsamında olsa dahi tüketici cezai şartları ve bunlardan doğan tüm maddi yükümlülükleri ödemeyi kabul eder. Bu koşulları kabul etmeyen tüketiciler vize işlemlerini kendileri takip edebilirler. Ayrıca vize alınması o ülkeye giriş garanti vermediğinden, gidilen ülkede herhangi bir sebeple içeri sokulmayan veya vizeleri tamam olmasına rağmen Türkiye’den çıkmasına izin verilmeyen müşterilere herhangi bir ödeme yapılmayacak ve bu durumdan doğacak zararlardan Acenta sorumlu olmayacaktır. 10 yıldan eski pasaportların yasa gereği yenilenmesi gereklidir bu durum tüketicinin kendi özen borcudur.

9-) REHBER ÜCRETİ

Rehber ücreti, rehber olduğu belirtilen turlarda tur bedeline dahildir.

10-) GENEL HÜKÜMLER

Seyahat sağlık vize sigortası hizmeti satın alan veya seyahat sigortası seyahat paketinin içinde bulunan tüketicilerin eksik veya ayıplı ifa, hasar, zarar ve kayıpları ile ilgili teminatın kapsamı bu hizmeti sunan sigorta firmasının poliçesiyle belirlenmiştir. Acenta bu teminatların içeriği, kapsamları veya uygulama şekilleri ile ilgili herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Tüketici seyahat sigortasının kapsamını satış temsilcisinden almak ile yükümlüdür.

10.1 Tüketicinin, başladığı turu, hizmetin kusurlu olduğundan bahisle terk etmesi halinde, turu terk ettiği acenta yetkilisine sebepleri ile birlikte yazılı olarak bildirmek zorundadır. Aksi halde tüketici turu terk etmiş sayılmış ve hizmeti alıp kullanmış addolunur.

10.2 Tüketicinin şikayetçi olduğu hususlar hizmetin ifası sırasında yazılı olarak yetkiliye bildirmesi iyi niyetli tüketicinin özen borcudur. Tüketici’ nin şikayetçi olduğu halde hizmeti  hizmeti sonuna kadar kullanması şikayetçi olduğu hususlar ile ilgili ikame hizmet ve bedel iadesi gibi tazminat haklarını ortadan kaldırır.

10.3 Sözleşmede imzası bulunmayan ancak sözleşmeye konu geziye katılan tüketici (ler) de kendi adlarına kayıt yaptırmakla görevlendirdikleri tüketi(ler) bu sözleşmeyi okuyup kabul ve taahhüt etmiş sayılır. Buna rağmen sözleşmede bizzat imzalarının olmadığı gerekçesiyle geziye katılan tüketici (ler) in Acenta aleyhine ve katılmış oldukları gezi ile ilgili dava  ve takipler ve acentanın tüketiciye bu sözleşmede yazılı huşular dışında bir bedel ya da tazminat ödemek zorunda kalması halinde acentanın sözleşmede imzası bulunan tüketici (ler) ye ödemiş olduğu fazla miktar için rücu hakkı mahfuzdur. Bu geziye katılan tüketici(ler) imzalamış olmasalar dahi taraflar arasında geçerli olacak bu sözleşme şartlarını katalog, internet sitesi ve ilanlar nedeni ile öğrenmiş, geziye bu sözleşme şartlarında katılmayı taahhüt etmişlerdir.

10.4 Sözleşmenin tüketicide kalan kopyası ile acentada kalan kopyası arasında çelişki olursa Acentada kalan kopya kayıtları esas alınacaktır. Tüketici, rehber, tesis, acenta ve ulaşım aracı yetkilleri satın alınan hizmetle ilgili bildirdiği kurallara uyacağını; 3. Kişilerin can, mal ve huzuruna saygı duyacağını aksi halde hizmeti haklı nedenle almayacağını ve iade hakkının bulunmadığını kabul eder.

10.5 Bu sözleşmede yazılı olmayan hususlardan 1618SY.4077SY., 2634SY., IATA, IHA, UFTAA konvansiyon hükümleri, Sivil Havacılık Kanunu, BK., TTK., Türkiye’nin dahil olduğu uluslararası sözleşmeler ve bunlara bağlı olarak çıkartılmış tüzük, yönetmelik, genelge ve tebliğler ile uluslar arası kabul gören Frankfurter Tabelle’nin Türkiye’deki tatbik bulan TÜRSAB Kütahya çizelgesi hükümleri tatbik olunacaktır.

11-) ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI

1618 sy yasanın 12. Maddesi uyarınca; paket tur hizmeti satın alındığı taktirde paket turun eksik yada hiç verilmemesi halleri ( ayıplı hizmet, acenta iflası ) sigorta teminatı altına alınmıştır. Teminat kapsamı paket tur bedeli kadardır.

11.2 Yurtdışı turlarda 15€ ve yurtiçi turlarda 15 TL ‘lik Zorunlu Seyahat sigortası paket turlarda tüketicilere tarafımızdan paket tur bedeline hariç olarak yapılmaktadır.

11.3 Paket Turlar dışında kalan hizmetlerde, Tüketici dilerse, tura kayıt esnasında; kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalatabilir.

Bu sözleşme (2s), Voucher (1s)’da dahil 3 sayfadan oluşmaktadır. Tur kayıt formunda ( Voucher ) adı geçen tüm kişiler adına sözleşmeyi okudum anladım ve bir sözleşme nüshasını ve tur broşürünü teslim alarak kabul ettim.

 

Ek Notlar ……………………………………………………………………………

© 2018 Tüm Hakları Saklıdır. Acente 2

WhatsApp